Samodyscyplina to najkrótsza droga do odkrycia, czym jest wewnętrzna wolność i podbój samego siebie. Kiedy idziemy tą drogą, przestajemy odkładać rzeczy na później; kiedy robimy to, co wiemy, że musimy zrobić i co jest dla nas najlepsze – nawet jeśli jest trudne lub nawet bolesne – dopiero wtedy zaczynamy decydować o własnym losie.

Czym jest wewnętrzna wolność?

Wewnętrzna wolność oznacza większą kontrolę nad naszym wewnętrznym światem, mniejszy wpływ okoliczności świata zewnętrznego, większą kontrolę nad naszymi reakcjami i emocjami, bycie silniejszym i mniej podatnym na krytykę, porażki i opinie innych. Jest to zachowanie naszej integralności, naszej godności, naszej akceptacji, naszego szacunku do samego siebie i poczucia własnej wartości ponad okolicznościami.

Wewnętrzna wolność pochodzi z dwóch źródeł.

Dyscyplina napełnia cię wewnętrzną siłą, wypiera strach i lenistwo; zwiększa determinację i przekonanie o tym, co możemy zrobić i osiągnąć. Ta samodyscyplina jest tym, co czyni cię panem siebie i swojego przeznaczenia, jest tym, co zamienia marzenia w rzeczywistość.

Wewnętrzna wolność nie boi się popełniania błędów.

Dojrzałość ma związek z doświadczeniem, z tym, co się przeżyło, z popełnionymi błędami, podjętym ryzykiem, wyciągniętymi życiowymi wnioskami, pokonanymi niepowodzeniami; z naszymi relacjami, dobrymi i złymi decyzjami, jak również z życiem, na które mieliśmy wpływ.

Kiedy patrzymy wstecz na nasze życie i obserwujemy je z perspektywy widza jak na film, możemy mieć bardzo różne wizje i postrzeganie, ponieważ jedną rzeczą jest to, co dzieje się w naszym życiu, a drugą zupełnie inną jest postrzeganie i znaczenie, jakie nadajemy wszystkiemu, co dzieje się w naszym życiu.