Żyjemy coraz bardziej zajęci, mamy mniej czasu, jesteśmy bardziej połączeni dzięki technologii, a jednocześnie bardziej odizolowani. Wirtualne połączenie pozwala nam wierzyć, że jesteśmy bardziej zjednoczeni, ponieważ łączymy się z innymi, ale tworzy sprzeczność: to połączenie nie zaspokaja potrzeb ludzkich i samotności.

Pomimo tej łączności smutna rzeczywistość jest taka, że uczucie niezrozumienia i samotności nadal rośnie w naszym społeczeństwie w alarmującym tempie. Wszyscy musimy poczuć prawdziwe objęcie, poczucie zrozumienia, że mamy znaczenie i potrzebujemy prawdziwego ludzkiego kontaktu. Większość z nas w pewnym momencie życia czuje się samotna. Czasami z powodu zwykłej codzienności, ponieważ sprawy nie potoczyły się tak, jak się spodziewaliśmy, z powodu separacji, porażki, zmiany pracy lub innych okoliczności.

Te sytuacje, w pewnych momentach, sprawiają, że zamykamy się w sobie jako mechanizm ochronny. Innym razem stawiamy sobie wymagania i oddajemy się pracy. Ale to wszystko to błędne koło, koło, które ściska i dusi życie, prowadząc nas do większej izolacji i samotności.

Czego oczekują kobiety?

Jeśli kiedykolwiek czułeś się w ten sposób, witaj w klubie! Nie tylko tobie się to zdarza, nie jesteś dziwakiem, nie masz wyłączności na ten problem, bo zdarza się to wielu z nas i istnieje rozwiązanie. Jednak po pierwsze, musimy również bardzo wyraźnie stwierdzić, że istnieją różne rodzaje samotności i że smutek nie zawsze jest problemem, który musimy rozwiązać.

Czasami pojęcie samotności nie jest związane z negatywnym stanem emocjonalnym. W tych przypadkach mówimy o ludziach, którzy cieszą się swoim milczeniem, swoimi chwilami skupienia. Nauka bycia samemu jest bardzo pozytywnym ćwiczeniem, ponieważ pozwala nam słuchać siebie (bez rozpraszania uwagi), analizować to, co czujemy i obserwować swoją sytuację z innego, spokojniejszego podejścia. Ta pauza jest bardzo potrzebna.

I to samo odnosi się do smutku: musimy zrozumieć, że to odczucie jest naturalną częścią życia i wszyscy przez nie przechodzimy w różnych momentach. Z wyjątkiem przypadków depresji, jest to coś tymczasowego, co może nas połączyć z głębszą częścią nas samych, może pomóc nam skupić się i połączyć z naszymi wartościami i uczynić nas silniejszymi.