Rzeczywistość jest taka, że nie próbowanie wydostania się ze strefy komfortu jest jednym z powodów, dla których utknęliśmy i nie robimy postępów.

Nie da się zaprzeczyć, że wszyscy poszukujemy pewnego stopnia bezpieczeństwa w życiu, ponieważ jest to jedna z naszych podstawowych potrzeb, a strefa komfortu oferuje to fałszywe poczucie bezpieczeństwa psychicznego. Ale w rzeczywistości może stać się miejscem, w którym nie możemy rozwijać się ani ewoluować jako ludzie.

Strefa komfortu jest stanem umysłu, który utrzymuje nas w więzieniu tej samej rutyny codziennej i czyni nas ofiarami tych samych nawyków. W tym miejscu cały czas robimy to samo, nie ryzykując robiąc coś nowego, żyjąc w bezpieczeństwie tego, co znane, jakkolwiek nudne to może być. Zmniejszamy nasze doświadczenie życiowe i nasz świat do małej powierzchni, którą znamy i czujemy, że możemy kontrolować i gdzie czujemy się bezpiecznie.

Zawsze robienie tego samego ze strachu przed porażką lub nieznanym może ukryć problem niskiej samooceny lub braku pewności siebie. A ciekawostką jest to, że właśnie ta samoocena rośnie poprzez przyjmowanie wyzwań, jakie stawia przed nami przeznaczenie i stawienie czoła temu, czego nie kontrolujemy i czego się nie boimy, co wyprowadza nas z naszej strefy komfortu.

Jak wyjść ze strefy komfortu?

Zmierz się z tym, nawet jeśli to cię przeraża.

Jeśli chcesz zmienić życie, jeśli chcesz stworzyć swój biznes, jeśli chcesz rozwijać się w życiu, mieć lepsze relacje, lepszą rodzinę, będziesz musiał zrobić wiele rzeczy, które są trudne. Wiele razy będą one niewygodne, a ty możesz nawet nie wiedzieć jak je zrobić, będą stanowić ryzyko, zmuszą cię do wyjścia z rutyny i strefy komfortu i przestraszą cię.

Zaakceptuj, że niepewność i błąd są częścią drogi.

Wywołuje to w nas ogromną sprzeczność: powstaje wewnętrzna walka między tą częścią nas, która chce się rozwijać i poprawiać, między tym, co chcemy osiągnąć, a naszym mózgiem, który chce nas chronić, który nie chce, byśmy cierpieli z powodu bólu, który nie chce, byśmy byli rozczarowani, który nie chce podejmować ryzyka, który ma strach przed porażką.

Podejmuj decyzje, są one pierwszym krokiem w każdej zmianie.

Chociaż musisz wiedzieć, że jest w nas odważny człowiek, który chce się wydostać, który czuje, że możemy dać z siebie więcej i być lepsi. I ten odważny pierwiastek czasem się wstrzymuje, czekając, aż damy mu możliwość wyjścia i pokazania, do czego jesteśmy zdolni i co naprawdę jesteśmy warci. Być może jest to więc czas na podjęcie decyzji, na wypuszczenie tej odważnej osoby, na wydostanie się ze strefy komfortu, na podjęcie ryzyka, na danie szansy na odkrycie swojego prawdziwego potencjału.